Firmamız Hakkında

1958’den Bu Yana…

Özipekliler Teknik Hırdavat Çelik San. ve Tic. A.Ş. hırdavat serüveni 1958 yılında Ali Özipekliler tarafından Bursa’ nın Bat Pazarı’ nda Öz Hırdavat Ticarethanesi adı altında küçük bir hırdavatçı dükkanı açmasıyla başlar. O yıllarda Bursa Kayhan Çarşısı, sobacılar ve at arabacılarının da bulunduğu sanayi çarsısı konumundaydı. Bat Pazarı da Kayhan Çarşısı’ nın hemen yanı başında ticaretin merkeziydi.

İstanbul’daki ithalatçılardan çeşitli hırdavat malzemesini alıp Bursa’ da satarak işlerini geliştiren Ali Özipekliler birkaç yıl sonra yine aynı bölgede Çancılar Caddesinde kendi işyerine taşınır. Sektördeki gelişmeleri takip ederek Oerlikon kaynak elektrotları bölge bayiliğini de alan ve esnafa birer birer tanıtımını yapan Ali Özipekliler, derlikoncu Ali diye tanınır. Bu arada transmisyon mili üretmek üzere haddehane açmayı planlayan Özipekliler, arkadaşları ile beraber anonim şirketi kurarak 1970 yıllarda Bursa’ da mil üretmeye başlar.

Aynı yıllarda Tofaş ve Renault fabrikalarının da Bursa’ ya kurulmasının ardından Bursa’ daki sanayileşme daha da hızlanır. Şu an Yıldırım Belediyesi‘ nin bulunduğu bölgedeki Bursa Yıldırım Sanayi Çarşısı birçok fabrikanın o zamanki başlangıç noktasıdır. Ali bey işyerini bölgeye yakın Elmasbahçeler’e taşır. Bu arada haddanede meydana gelen bir iş kazasında arkadaşının sakat kalması sonucu eski aktivitesinden uzaklaşır. 1976 yılında da kalp krizi sonucu vefat eder. O yıl, lise ve ortaokul öğrenimleri devam eden Özcan 16, Özkan da 12 yaşındadır. Aile vefatın ardından ticarete devam kararı alır. Dostların ve müşterilerin de desteğini alarak Özipekliler kardeşler eğitimlerine devam etmekle beraber ticarette de başarılı bir gelişme gösterirler. Kaynak malzemeleri ve demir çelik çeşitlerine ilave olarak; kesici takımlar, ölçü aletleri ve el aletlerini de çeşitlerine ilave eden Özipekliler; hırdavat ürünlerinde Bursa’ nın önde gelen sanayi kuruluşlarının tedarikçisi konumuna gelir. İşlerin büyümesi ile yurt genelinde satış faaliyetleri başlar. Elektrikli el aletlerinde odaklaşmaya çalışarak Türkiye genelinde elektrikli el aletleri pazarında önemli konuma ulaşırlar. Black Decker bayiliğinin ardından Bosch Elektrikli El Aletleri toptan satışına başlar.

Ardından da Dewalt Elektrikli El Aletleri’ nin Türkiye’deki yapılanmasında distribütör olarak bulunur. Özipekliler, Türkiye’ nin önde gelen hırdavat firmalarının tedarikçisidir. Tanınmış markaların elektrikli el aletlerini pazarlamakla beraber aksesuarlarda da SEDEF markasını oluşturan Özipekliler 1990’ lı yıllarda Elektrikli El Aletleri’ ni üretip pazarlamaya başlar. SEDEF ilk Türk elektrikli el aleti markasıdır.

Elektrikli el aletleri konusunda dünyanın önde gelen firmaları o yıllarda Çin’ de yatırım yapmış ve üretimlerinin önemli kısmını orada gerçekleştiriyorlardı. SEDEF de benzeri bir yola koyulur. İlk olarak geniş araştırmalar sonucu karar verilen ve SEDEF markasıyla yapılan aletler piyasaya sunulur. Ancak her konuda tedbir alınmasına rağmen kalite konusunda arzu edilen seviye ulaşmak gecikir.

Bir süre sonra bu işin bizzat üretmekten geçtiği anlaşılır ve Çin’ de ilk üretim tesisi devreye alınır. Piyasada tercih edilen aletlerin özellikleri incelenir, bunlar değerlendirilerek yeni modeller geliştirilir.

Kaliteli üretim yapmak için iyi bir ekip kurulur. Bunun için çok çaba harcanır. Zamanla ekip verimli çalışmaya başladıkça SEDEF hem kaliteli hem de yüksek adetlerde üretim yapabilir hale gelir.

Daha sonra biraz daha geniş çaplı düşünüp ikinci üretim tesisi çalışmaya başlar. Her iki üretim hattı birbiri ile yarışırken aynı zamanda birbirini desteklemektedir. Üretimden çıkan ürünler kalite konusunda istenilen seviyeye yaklaştıkça olumlu sonuçlar elde edilir. Gidilen ülkelerde görülen ilgi alaka ve SEDEF’ in elektrikli el aletleri sektöründe üretim yapan tek Türk firması olması, SEDEF’ i daha sorumlu üretim yapmaya sevk eder.

Almanya’ da Köln hırdavat fuarı, Essen kaynak fuarı, Koln Interzum mobilya aksesuarları fuarı, Birleşik Arap Emirliklerin’ de Dubai Big5 inşaat fuarı, Romanya, Bükreş TIB fuarı, Amerika’ da Atlanta IWF fuarı, Çin’ de Şangay hırdavat fuarı, Ukranya pencere, Suriye inşaat, Yunanistan mobilya makinaları, Etiyopya ve Sudan fuarları ile yeni pazarlar aranır.

Kahire’ de Cumhuriyet Caddesi, Dubai’ de Nasır Meydanı, Tahran’ da Humeyni Caddesi, Hartum’ da Sanayi Seccane, Atina’ da Mosato bölgeleri taranan yerlerin bazılarıdır.

Kimisinden çok olumlu sonuçlar elde edilirken kimisinden ise umulan bulunmaz. Fakat her geçen gün daha fazla SEDEF elektrikli el aleti üretilmekte ve daha geniş bir coğrafyada satılmaktadır.

Bugün SEDEF Elektrikli El Aletleri olarak yurdumuzun birçok yerleşim biriminde bulunan müşterileri ve servisleriyle beraber dış pazarlarda Yunanistan, Makedonya, Kıbrıs, Malta, İtalya, Slovenya, Bosna, Almanya, İspanya, İrlanda, Romanya, Bulgaristan, Letonya, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Özbekistan, İran, Irak, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Arabistan, Etiyopya, Kenya, Libya, Tunus, Kuveyt ve ABD’ de bulunan satış noktaları ile SEDEF dünyadaki birçok kullanıcıya ulaşmaktadır. Bugünlerde Karayipler’ de Barbados’ ta, Surinam’ da 115 Volt, 60 Hz SEDEF Elektrikli El Aletleri deneniyor ve kalitesi konuşuluyor.

Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin tamamının yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde SEDEF markası tescillenmekle beraber, Timsah-Crocodile marka zımpara ve aşındırıcı ürünleri ile Glory zımparalar, Özipekliler’ in sektördeki diğer tescilli markalarıdır.

1958 yılında hırdavata atılan ilk adımdan bu zaman kadar küçük bir hırdavatçı dükkanında başlayan serüven, bugün SEDEF’ in beş kıtada konuşulan ve tercih edilen bir dünya markası konumuna gelmesiyle birlikte büyüme sürecini hala devam ettiriyor.